PCV spienione i PVC twarde. Materiał z przyszłością.

PCV spienione i PVC twarde zwane również jako polichlorek winylu na masową skale produkowany jest prawie od 90 lat a stały wzrost zapotrzebowania na ten surowiec powoduje, że nadal prowadzone są badania zmierzające do opracowania efektywniejszych metod wytwarzania PVC o jeszcze lepszych właściwościach użytkowych. Płyty PCV są lekkie i sztywne, łatwo poddają się obróbce mechanicznej więc mogą być formowane do niemal dowolnego kształtu. Płyta PVC spieniona jak i twarda jest wysoce odporna na działanie czynników atmosferycznych takich jak niskie i wysokie temperatury a także na działanie wilgoci.

Spienione i twarde PCV – produkcja

PVC spienione powstaje z polichlorku winylu, metodą swobodnego spieniania. Standardowo płyty dostępne są w kolorze białym. Istnieje jednak możliwość zamówienia płyt w innych kolorach według palety RAL. PCV twarde natomiast produkuje się techniką wytłaczania. Gotowe produkty są zazwyczaj bezbarwne, szare, białe lub kolorowe, a ich powierzchnia jest twarda i błyszcząca.

Płyta z PCV a reklama

Płyty PCW często wykorzystywane są w branży reklamowej do produkcji wewnętrznych i zewnętrznych szyldów i plansz reklamowych oraz tablic informacyjnych, dekoracji witryn sklepowych, konstrukcji służących do zabudowy stoisk targowych a także do produkcji przestrzennych konstrukcji reklamowych. Spienione PCV daje wiele możliwości obróbki. Na powierzchnię płyt PCV może być nanoszony nadruk. Płyty mogą być również lakierowane jak i oklejane folią samoprzylepną. W kilku krokach można je przekształcić m.in. w trójwymiarowe konstrukcje, indywidualne formy i dekoracje, przy zachowaniu wyjątkowej sztywności w stosunku do niskiej wagi. Obróbka płyt Classic-Viscom jest niezwykle łatwa, a możliwości jest bardzo dużo, począwszy od cięcia nożem, wiercenia, wycinania, nacinania, grawerowania bądź frezowania metodą CNC.

Spienione PCV i twarde w budownictwie

Codziennie na całym świecie powstają nowe domy, biura, stadiony i wiele innych budynków. Architektoniczne wyzwanie tych nowych budowli polega na tym, aby estetyka i funkcjonalność były do siebie dopasowane. PVC od dawna jest jednym z najlepszych wyborów dla architektów. Wynika to z właściwości technicznych polimerów, które umożliwiają architektom połączenie najnowocześniejszego wzornictwa z dbałością o środowisko. W rezultacie PCW jest najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym do produkcji materiałów budowlanych takich jak: okna, rury, rynny, kable, membrany dachowe i podłogi. Co ciekawe po długim okresie użytkowania produkty te można poddać recyklingowi do nowych zastosowań. Jeden z największych obszarów zastosowania PCV spienione i PVC twarde w przemyśle to profile ram okiennych i drzwiowych, wypełnienia drzwiowe PVC jak i wypełnienia okien barwione w masie lub pokryte okleiną (np. Renolit).

Płyty warstwowe z PCV Ostrowski produkowane są jako:
– wypełnienia drzwiowe PCV – Classic-Therm®
– płyty do reklamy i druku – Classic-Viscom
– płyty warstwowe PCW do zabudowy ogrodów zimowych – Classic-Therm®
– ciepłe poszerzenia okienne – Profi-Therm 

Zalety PVC w porównaniu z innymi materiałami

PVC w wielu dziedzinach zastępuje tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton, drewno i metale. Wszechstronność i opłacalność polichlorku winylu powodują, że PVC jest obecnie najważniejszym polimerem dla sektora budowlanego, który odpowiada za około 70% europejskiej produkcji PCV. Zastąpienie PCW innymi materiałami ze względów na środowisko wymagałoby dodatkowych badań bez udowodnionych korzyści technicznych i wyższych kosztów produkcji. PVC, drewno i aluminium są głównymi materiałami używanymi do produkcji ram okiennych. BFC ocenia okna sprzedawane na rynku brytyjskim według ich energooszczędności. PVC jest dominującym materiałem w najwyższej klasie (A), co wskazuje że dominacja wynika nie tylko z dużego udziału w rynku, ale również z bardzo dobrych właściwości izolacyjnych ram okiennych z PVC.

Opakowania z PCV

PVC stosowane do produkcji opakowań jest elastyczne, lekkie, przezroczyste, wytrzymałe i bezpieczne. Ma doskonałe właściwości polegające na tym iż nie wpływa na smak pakowanej żywności. PCW wymaga
mniej paliwa do produkcji i transportu w porównaniu z innymi materiałami opakowaniowymi, takimi jak metal lub szkło. Chroni również przed zanieczyszczeniem, pomagając zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków podczas produkcji i dystrybucji-szczególnie w postaci folii spożywczej. To, w połączeniu z barierą dla tlenu i wody zapobiega niepotrzebnym stratom, ponieważ zapewnia dłuższą datę przydatności dla żywności.

PVC recykling i przyszłość

W Europie, dzięki opracowaniu systemów zbiórki i recyklingu, opracowano nowe możliwości dla produktów z recyklingu PVC. Ciekawy przykład pochodzi z południowej Europy gdzie firma z branży recyklingu i zarządzaniu odpadami, opracowała urządzenia zarządzające ruchem drogowym wykonanymi z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, w tym PCW. Ich najbardziej udanym produktem jest separator ruchu dla ścieżek rowerowych wykonany w 100% z przetworzonego PVC. Przemysł PCW jest bogaty w przykłady pokazujące jego dynamizm, kreatywność i wybiegające w przyszłość plany na ciągły rozwój i polepszenie tego surowca, który na chwilę obecną ze względu na koszty produkcji oraz bardzo dobre właściwości termiczne pozostaje jednym z najchętniej wybieranych materiałów w przemyśle.

Zapraszamy również na nasz fanpage: https://pl-pl.facebook.com/ostrowskiplytywarstwowe/