Płyta PUR Poliuretanowa

Płyta PUR poliuretanowa – Piana poliuretanowa – historia

Piankę poliuretanową opracował niemiecki chemik Otto Bayer pod koniec lat 30 XX wieku. Co ciekawe na początku piana została użyta w wagonie kolejowym z przeciekającym dachem i przetrwała wiele lat, co przykuło uwagę naukowców. Na początku materiał stosowano mieszając go w pojemniku, co było nieefektywne i ograniczało jego szerokie zastosowanie. W 1953 roku Charles Baughman wynalazł „Blendometer”, pierwszą maszynę do mieszania dwóch składników natomiast w latach sześćdziesiątych Fred Gusmer i Fred Werner opracowali maszynę do mieszania oraz natryskiwania pianki. Początkowo materiał stosowany był wyłącznie przez wojsko i siły powietrzne ponieważ był bardzo drogi i stosunkowo trudno dostępny. Skoncentrujmy się jednak na sztywnych płytach PUR.

Z biegiem czasu piana PUR zyskiwała coraz większą popularność. Na początku izolacja pianką budziła wiele obaw, jednak z czasem materiał ten zaczął górować nad izolacjami tradycyjnymi takimi jak wełna i styropian ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i funkcjonalność. Warto dodać iż wszystkie wymienione powyżej parametry odnoszą się do piany PUR zamknięto-komórkowej a nie otwarto- komórkowej o której znaleźć można wiele opinii. Od tych bardzo pozytywnych po nieco gorsze…

Piana PUR – sztywne płyty poliuretanowe

Sztywne płyty poliuretanowe to bardzo chętnie wykorzystywany materiał izolacyjny, który cieszy się dużą popularnością w budownictwie jak i szeroko rozumianej branży jaką są wypełnienia drzwiowe czy stolarka otworowa. Płyty warstwowe z pianki poliuretanowej charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, sztywnością oraz wytrzymałością mechaniczną.

Rdzeniem płyty Classic-Therm® jest pianka PUR zamknięto-komórkowa, tzw. pianka poliuretanowa twarda. Struktura tego rodzaju pianki składa się z ponad 90% zamkniętych komórek o gęstości pozornej 40kg/m³ i pozwala na utrzymanie stabilności termicznej, ogniowej i mechanicznej w każdych warunkach środowiskowych przez lata eksploatacji. Piana PUR jest odporna na warunki pogodowe a jej kolejną zaletą jest działanie przeciwwilgociowe. Rdzeń wykazuje bardzo dobre właściwości termiczne oraz odporny jest na działanie pleśni oraz grzybów w ciągu całego okresu użytkowania.

Płyta PUR – wypełnienia drzwiowe Classic-Therm®

W naszej ofercie znajdziecie Państwo płyty do wypełnień drzwiowych Classic-Therm®HPL PUR gdzie rdzeń stanowi wcześniej wspomniana piana. Warstwę zewnętrzną tworzy laminat HPL pokryty folią dekoracyjną wg. próbnika Renolit, Continental, Hornschuch bądź Cova. HPL jest przystosowany do montażu wewnątrz i na zewnątrz. Jest to niekorodujący materiał odporny na uderzenia mechaniczne. Wypełnienia drzwiowe z rdzeniem z PUR produkowane są również z okładzinami aluminiowymi. W tym przypadku jest to płyta Classic-Therm® ALU PUR – wysokojakościowa płyta w formie surowej bądź lakierowana wg. palety RAL. Dzięki niskiej przepuszczalności pary wodnej i ciepła materiał ten sprawdza się w budowie takich produktów jak: płyty drzwiowe, płyty warstwowe, wspomniane wcześniej wypełnienia drzwiowe, panele drzwiowe, płyty warstwowe poliuretanowe, płyta pur poliuretanowa wypełnienia drzwiowe wsadowe, płyta hpl, płyta warstwowa aluminiowa czy lekkie płyty do drzwi.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą produktów z rdzeniem PUR lub w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań, do bezpośredniego kontaktu.

Zapraszamy również na nasz profil FB: Ostrowski – Producer of Sandwich Panels

Płyta PUR Poliuretanowa – Przykłady