Centrala wentylacyjna ściany

Wypełnienie nowoczesnych ścian central wentylacyjnych stanowi wielowarstwowa płyta typu sandwich. Płyty do budowy central wentylacyjnych na wierzchniej stronie składają się z blachy stalowej ocynkowanej surowej lub lakierowanej, stali nierdzewnej bądź aluminium.

Produkcja obejmuje płyty typu sandwich z rdzeniem z polistyrenu ekstrudowanego XPS bądź piany PUR. Rodzaj materiału i użytej powłoki zależą od przeznaczenia centrali. Obudowy central wentylacyjnych oparte są zazwyczaj na szkielecie z aluminium. Dzięki temu centrala wentylacyjna jest lekka i wytrzymała. Stosuje się również szkielety stalowe. Najpopularniejsze są centrale o średnich i dużych wydajnościach. Występują jako centrale wewnętrzne oraz zewnętrzne w zależności od miejsca montażu. Centrale wewnętrzne montuje się w specjalnych pomieszczeniach natomiast centrale zewnętrzne zazwyczaj umiejscowione są na dachu.

Zabudowa wentylacji – jej zastosowanie

Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne przeznaczone są do obsługi budynków i pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, szpitalnych i przemysłowych. Ich głównym zadaniem w zależności od potrzeb jest wymiana i obróbka powietrza tj. podgrzewanie, schładzanie, osuszanie, nawilżanie, filtrowanie oraz tłoczenie.

Budowa central wentylacyjnych i wpływ na zdrowie

Jakość powietrza ma znaczny wpływ na nasze zdrowie. Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach zaczynają nam dokuczać: dwutlenek węgla, wilgoć, nieprzyjemne zapachy, ale także to, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawy – niebezpieczne związki chemiczne wydzielane m.in. przez wykładziny, panele, kleje użyte do wyrobu infrastruktury bądź inne przedmioty w naszym otoczeniu. Oddychając, wydalamy do otoczenia dwutlenek węgla. Jest to gaz nieszkodliwy dla człowieka w szerokim zakresie, natomiast gdy jego stężenie zaczyna przekraczać 0,1% wyraźnie upośledza nasze czynności intelektualne, co objawia się silnym uczuciem senności i otępieniem.

Wentylacja a odbiór wilgoci z powietrza

Wykonywanie codziennych czynności domowych takich jak pranie, gotowanie, mycie jak i procesy technologiczne w halach produkcyjnych czy w obiektach użyteczności publicznej (centra handlowe, hotele) powoduje, iż w powietrzu zwiększa się zawartość pary wodnej. Również ludzie poprzez oddychanie i pocenie się oddają do powietrza parę wodną. Ta w nadmiernej ilości pogarsza nasze samopoczucie, ale nie jest to głównym powodem, dla którego musimy wentylować pomieszczenia.

Ten powód to iż wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Te zaś produkują toksyny mogące powodować alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, a także liczne choroby związane z osłabieniem układu odpornościowego. Nadmierna wilgotność powietrza będzie również wpływała destrukcyjnie na wyposażenie domu. Szczególnie elementy wykonane z drewna są bardzo czułe na wilgoć w powietrzu.

Rekuperacja a usuwanie skroplin

Z racji zachodzących procesów, centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła wykrapla wilgoć. Stąd też zaistniała konieczność sprawnego i bezinwazyjnego sposobu usuwania skroplin, które trafiają bezpośrednio do specjalnego pojemnika. Jego opróżnianie musi następować do czasu zapełnienia zbiornika lub podłączając go do kanalizacji budynku. Przy pierwszej opcji może to stanowić problem podczas chłodnych dni gdy woda zamarznie. Producenci jednak przewidzieli taką sytuację i urządzenia wzbogacili w system rozmrażający.

Centrala wentylacyjna i jej dobór

Dobór odpowiedniej centrali wentylacyjnej z rekuperatorem dla danej inwestycji ma kluczowe znaczenie dla optymalnej pracy całego systemu. Dobierając centrale należy wybrać odpowiednie urządzenie spośród ofert dostępnych na rynku. Należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
– ciężar urządzenia,
– wytwarzany przez centralę hałas
– poziom odzysku ciepła
– zużycie prądu
– koszty i dostępność filtrów powietrza
– wydajność

Centrala wentylacyjna – budowa i przeznaczenie

Obudowa central wentylacyjnych oprócz trwałości, niewielkiej wagi i rozmiarów oraz spełniania szeregu wymagań technicznych powinna być również solidnie wykonana i stanowić swoistą wizytówkę producenta. Centrale wentylacyjne w wykonaniu standardowym posiadają płyty warstwowe z blachą stalową ocynkowaną. W przypadku central wentylacyjnych w wykonaniu basenowym (wysoka wilgotność i temperatura powietrza) oraz central wentylacyjnych w wykonaniu higienicznym (laboratoria, hale produkcji, szpitale ) gdzie ściany central wentylacyjnych składają się z płyt warstwowych z okładzinami z blachy nierdzewnej.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą jaką są płyty warstwowe do zabudowy central wentylacyjnych – KLIKNIJ

Oferujemy również produkcję płyt warstwowych wykonanych na specjalne zamówienie klientów. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu bezpośredniego – KONTAKT

Zapraszamy również na nasz profil FB: Ostrowski – Producer of  Sandwich Panels

Płyty warstwowe – wentylacja – przykłady